sobota, 20 maja 2017

Najmojsza z moich prawd o życiu

Nie ma recepty na życie, na rodzicielstwo, udany związek czy kontakty międzyludzkie. Nie ma kodeksu według, którego nic byśmy nie spierdzielili. Dzięki któremu wszystko zrobilibyśmy przynajmniej dobrze jak nie idealnie..... Na próżno szukać poradników, bo to co sprawdziło się u kogoś, nie oznacza wcale, że sprawdzi się także i u nas.
Można się upierać, zapierać, buntować, krzyczeć lub walić głową w mur. Można być biernym, wyłączonym lub obojętnym. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz choćbyś wspierał się tyczką. 
Są za to na świecie złote półśrodki, które w zastosowaniu do metody prób i błędów przynoszą efekty.

1. Magiczne słowa. Moje dziecko ma taką cukierkową książeczkę z kucykami o tej jakże tajemniczej nazwie. Wbrew pozorom i na przekór całej cukierkowości książeczki dla dzieci, jest ona jednym z większych kompendiów wiedzy, jakie świat widział. Na próżno szukać tam abrakadabry, czy czarówmarów....
Sześć twardych kartek. Dziesięć mądrych zdań. Jeden logiczny  wniosek: dzięki PROSZĘ PRZEPRASZAM i DZIĘKUJĘ można więcej, częściej i bardziej. I nie ważne jest czy używasz tego do dziecka, babci, pani w urzędzie, na poczcie czy w sklepie. Hydraulika, Sprzedawcy, urzędnika, nauczyciela, księdza, cioci, brata.... Używaj częściej.... Działa!
Do tych trzech ważnych dodałabym jeszcze DZIEŃ DOBRY i DO WIDZENIA, takie drobinki kultury i dobrego wychowania....

2. Uśmiechnij się, albo inaczej przestań się rzucać i bądź miły, albo choć uprzejmy.... Na agresję mało kto reaguje spokojem i opanowaniem. To taki nasz mechanizm obronny, agresją w agresję.... Czasem wystarczy jednak się uśmiechnąć i być po prostu miłym. Nijak krzyczeć na kogoś kto jest dla Ciebie uprzejmy.
A jeśli możesz ustąpić, ustąp i przytaknij z miłym uśmiechem na twarzy..... Nic tak nie wkurza już wkurzonego jak szczery uśmiech i przytakiwanie.....

3. Słuchaj. Wiem, że obecnie żyjemy w czasach ja najmądrzejszy i cała reszta, gdzie moja prawda jest najmojsza, ale czasem warto jest chociaż wysłuchać argumentów innych. Nie wiąże się to od razu z robieniem czegoś jak ktoś chce, pójściem na ugodę czy porzuceniem własnej ideologii życiowej. Zdarza się jednak, że inni potrafią mówić tak samo mądrze jak my, czasem nawet bardziej. Nie ważne, że ten inny jest stary i co on tam wie o współczesnym życiu, nie ważne że jest młody i świata nie zna tak jak ja.....Czasem ten starszy czy młodszy patrzy na pewne sprawy bardziej obiektywnie i niejednokrotnie wskaże coś czego najmojsza prawda nie dostrzega. Po prostu wysłuchaj....

4. Nie traktuj innych z góry. Być może  jesteś od kogoś mądrzejszy, ładniejszy, bogatszy.... Masz tego świadomość? Świetnie! Brawo! Gratuluję Ci, że masz wysoką samoocenę, tak wiele jest wartościowych osób na świecie, które nie potrafią się docenić za swoje umiejętności, tobie się udało! SUPER!
Jednak pamiętaj, że każdy powinien być szanowany! Nie ważne, że ktoś jest mniej mądry niż Ty, robi błędy  ortograficzne, nie potrafi tak szybko liczyć, ma niższe IQ, a jego zarobki to zaledwie 1/4 Twoich.... Szacunek należy mu się taki sam jak Twojemu najlepszemu kumplowi, szefowi, papieżowi, czy prezydentowi.... Nie traktuj ludzi z góry, nie pogardzaj, bo Ty tez możesz kiedyś trafić na mądrzejszego od siebie .....
Traktuj ludzi tak, jak sam byś chciał być traktowany!

Niby wszyscy jesteśmy mądrzy, niby oczytani, niby wykształceni.... A jednak wielu z nas  zapomina o takich podstawowych półśrodkach lepszego życia. A czasami wystarczyłoby zwykłe dziękuję, czy przepraszam..... Super że jesteś, ładnie wyglądasz, cieszę się że Ci się udało.....
Tak niewiele, a tak DUŻO...

Dziękuję za uwagę Ilona


4 komentarze:

 1. Oj masz 100% rację. Niestety coraz częściej spotyka się brak kultury i znieczulicę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiesz kto mnie najbardziej denerwuje - ludzi którzy u innych widzą wszystko a co do czego przychodzi nie potrafią wydusić z siebie zwykłego dzień dobry, jakby jęzor parzył od tego.

   Usuń
 2. A wiesz u kogo widzę sporo braku kultury? U tych starszych co to niby przykład mają dawać :) Im powinniśmy takie ksiażeczki również podrzucać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę że w każdej kategorii wiekowej by się takie kwiatki znalazły, aczkolwiek u starszych to bardzo razi, bo to oni powinni świecić przykładem.

   Usuń

Cieszę się drogi czytelniku, że chcesz pozostawić po sobie ślad. Proszę jednak o przemyślane dobieranie słów, gdyż odkąd mam dziecko oduczam się przeklinać :)